Ви переглядаєте: Головна > Подорожі > Фрукти Тайланда. Опис, сезони дозрівання і рекомендації з вибору.

Фрукти Тайланда. Опис, сезони дозрівання і рекомендації з вибору.

Фрукти Тайланда. Опис, сезони дозрівання і рекомендації з вибору.

Спекотний тропічний клімат і рясні дощі Тайланда – такі умови ідеальні для вирощування різноманітних фруктів, які можна знайти повсюдно. Їх асортимент і ступінь зрілості залежить від регіону країни і від сезону. Деякі фрукти неймовірно солодкі і соковиті, а деякі мають дивний, екзотичний смак. У будь-якому випадку, їх варто спробувати, тільки потрібно знати, що саме і як є, а так само, як вибирати, інакше враження можуть бути безнадійно зіпсовані. Того, які фрукти в Таїланді бувають і як їх їдять і вибирають, я хочу присвятити цей розповідь.

Назва фруктів буде вказуватися російське, якщо воно відоме, потім англійське, потім у дужках – тайське в англійській транскрипції. Після назви буде вказаний сезон дозрівання цього фрукта. Поза сезоном всі фрукти теж є, але їх буває складно знайти і коштують вони набагато дорожче, ніж в сезон.

Банани, Banana (Kluey), сезон круглий рік – ну, цей фрукт описувати, я думаю, не має сенсу. В Тайланді росте велика кількість сортів. Самі тайці сирими їх не їдять, а смажать або роблять їх них різноманітні десерти.

Ананас, Pineapple (Saparot), сезон круглий рік – використовується в салатах, з нього так само роблять сік. Солодкий і соковитий, він так само зростає і в інших країнах. Тайський ананас вважається одним з кращих. Південний сорт дрібніший але і смачніший. Ананаси бувають жовті й зелені, при цьому зеленість плодів цього сорту не говорить про те, що вони незрілі. Жовтий же сорт потрібно брати тільки повністю жовті плоди, і чим насиченіший колір, тим вони солодше. Вибирати ананаси кожного сорту потрібно на дотик – плід повинен бути не як дерево, а злегка проминатися під пальцями, але не легко – інакше він гнилий. Запах зрілого ананаса повинен бути приємним і не віддавати гниллю. Перед їжею ананас потрібно очистити ножем від тонкої шкірки (є різні способи) або порізати поперек на часточки. Серцевину у вигляді стрижня краще видалити, вона жорстка. Але пам'ятайте, що тільки дуже хорошої ананаса можна з'їсти половину або навіть цілком одному. Якщо ананас не дуже солодкий, то його сік діє на губи і язик, і з'являються неприємні відчуття в роті, які довго можуть бути дуже сильними. Після їжі бажано прополоскати рот, тому що в соку міститься кислота (особливо в незрілому ананасі), яка погано впливає на зуби.

Кокос, Coconut (Ma-phrao), сезон круглий рік. М'якоть молодого кокоса і зроблене з неї кокосове молоко (не плутати з тією рідиною, що плескається у молодому кокосі, це різні речі) використовується в безлічі блюд тайської кухні. Рідина з молодого кокоса добре втамовує спрагу, хоч і не дуже смачна.

Дуріан, Durian (Toorian), сезон з травня по липень. Дуріан, мабуть, самий неоднозначний фрукт Тайланда (та й усього світу, напевно). Його або люблять, або ненавидять. Справа в тому, що він має неприємний запах, і мало спочатку можуть пересилити себе і спробувати його. Запах настільки неприємний і сильний (який практично неможливо нічим не приховати, не заглушити), що Ви можете побачити в готелях, громадському транспорті та магазинах спеціальний знак, який забороняє вхід з цим фруктом. Незважаючи на це, його називають Королем фруктів. Він має зовсім непередаваний і незвичайний смак, який настільки відрізняється від всіх інших фруктів, що не піддається опису. Причому всім проби він нагадує різне. Дуріан буває жовтого або зеленого кольору, розміром з середню диню, покритий жорсткою оболонкою з шипами. Усередині м'якоть у вигляді декількох часточок консистенції гарного вершкового масла і пара – трійка великих кісточок. У сезон ним буквально завалені всі вулиці. Дуже важливий вибір. Увага, не намагайтеся вибирати самі (особливо в несезон)! Потрібно або попросити продавця вибрати, обробити і упакувати його для Вас в прозору плівку, або знайти вже упакований (у такому вигляді дуріан продається навіть в супермаркетах). Після цього злегка (зовсім несильно) поторкайте м'якоть – вона не повинна бути пружною, а повинна легко проминатися під пальцями, як вершкове масло. Пружна м'якоть має неприємний смак, що відштовхує назавжди (разом із запахом) тих, кому не пощастило. Не рекомендується поєднувати з алкоголем, оскільки м'якоть дуріана містить безліч вітамінів і діє, як стимулятор.

Мангостин, Mangosteen (Mangkut), сезон з березня по листопад. Невеликий соковитий солодкий фрукт, має темно-фіолетову товсту оболонку, всередині – дуже ніжна біла м'якоть навколо великих кісточок, по вигляду нагадує очищену але не розділену головку часнику. Його так само називають Королевою фруктів. Вибирати потрібно так – узяти в руку самі фіолетові плоди і несильно стиснути – оболонка не повинна бути дуже жорсткою, як дерево, але і не повинна бути дуже м'якою, що говорить про зіпсованість. Проминатися вона може нерівномірно в різних місцях, що теж не дуже добре. Розмір плодів великого значення не має. Ідеальний плід має всередині описану вище м'якоть, в неякісному ж половина (а то і більше) може виявитися або перезрілої, тоді там майже нічого крім кісточки не буде, або дуже жорсткою і несмачною. Найкраще розкривати мангостин ножем – зробити надріз по середині по кругу, але не до самої м'якоті (під тонкою жорсткою шкіркою є ще м'яка товста), після чого руками розділити його на дві частини – в одній руці опиниться як-би кришка, в іншого – м'якоть в частині оболонки, з якої її зручно скусивает. Не намагайтеся взяти руками, м'якоть настільки ніжна, що Ви її просто роздушіть.

Custard Apple, (Noi-na), сезон з травня по серпень. Ну дуже солодкий, але не соковитий фрукт. Зрілі плоди на дотик м'які, якщо жорсткі – незрілі. Щоб відкрити, потрібно взяти плід в обидві руки, обережно стиснути його і розламати. М'якоть складається з безлічі невеликих частин, в кожній є невелика кісточка.

Манго, Mango (Ma-muang) , сезон з лютого по травень. Один з найпопулярніших тайських фруктів. Він дуже соковитий і солодкий. Зрілі манго бувають різноманітних розмірів, зеленого або жовтого кольору (а так само зелено-бордового), в будь-якому випадку, вони повинні бути м'якими на дотик, але не сильно, що буде говорити про перезрілість або зіпсованості. Жорсткі зелені манго теж удосталь продаються на ринках і використовуються в місцевій кухні і для салатів.

Усередині фрукта є велика кісточка, товщина її залежить від сорту. Чим тонше кісточка, тим краще. Відкривати я рекомендую так – узяти плід в одну руку за боки, щоб ребро (або найтонша частина, якщо плід має більш круглу форму) виявилося вгорі, в іншу – ніж. Тепер потрібно прорізати навколо всього плоду до кісточки, після чого взяти столову ложку і з меншого торця плоду просунути її через розріз, відділяючи кісточку від верхньої половини. Потім точно так само потрібно відокремити кісточку від нижньої половини. У підсумку виходять дві половинки, з яких зручно їсти ложкою. Якщо спробувати просто очистити шкірочку з плоду, то, швидше за все, половина м'якоті у Вас витече у вигляді соку і залишиться тільки кісточка з деякими залишками на ній.

Папайя, Papaya (Malakor), сезон круглий рік. Витягнуті плоди зеленого або жовтого кольору. Коли папайя зріла, м'якоть всередині має оранжевий колір з вкрапленнями червоного, вона досить солодка і соковита, але не має яскраво вираженого смаку. Містить багато вітамінів. Великий кісточки всередині немає, але є деяка кількість маленьких, приблизно як в дині, але покруглее. Щоб було смачніше, рекомендую посипати м'якоть цукром і дати йому розчинитися в соку. Зелена папайя використовується в салатах і тайської кухні. Вибирати на дотик – плід повинен бути злегка м'яким і не плямистим, а рівного жовтого кольору.

Рамбутан, Rambutan (Ngo) , сезон з травня по жовтень. Невеликого розміру рожеві плоди з великою кількістю м'яких відростків на оболонці. Схожі на каштан, але мають більш витягнуту форму і шипи не жорсткі, а м'які. Усередині дуже соковита і солодка щільна напівпрозора біла м'якоть і велика кісточка. Відкривається досить легко руками – потрібно стиснути шкіру двома руками і розкрити, вона тонка, а можна надрізати ножем. При виборі потрібно керуватися кольором – чим рожевий колір насиченішим, тим краще. Але дуже темні плоди теж брати не слід, вони, швидше за все, десь довго лежали. Незрілі плоди кислі і кісточка дуже погано відділяється від м'якоті.

  Лічі, Lychee, сезон з квітня по травень – дуже схожі на рамбутан як за кольором, так і за смаком, тільки шкіра жорстка, тонше і без відростків і плоди менш солодкі. Усередині вони виглядають практично однаково. Найкраще відкривати руками, ножем незручно.

Longon і Lamai (la-mai), сезон з травня по липень – ці два фрукти настільки схожі за виглядом і за смаком, що я їх спочатку брав за один і той же фрукт. Продаються у вигляді гілок, обліплених коричневими плодами. Вони мають жорстку тонку коричневу оболонку, яка легко відкривається руками. Один від одного відрізняються смаком і розмірами – Longon солодкий, а Lamai злегка кислуватий і не дуже солодкий. М'якоть і там і там дуже соковита, щільна, майже прозора, з великою кісточкою. Рекомендація по вибору – плоди не повинні бути зеленими.

Помело, Pomelo (Som-oh), сезон круглий рік – дуже схоже на грейпфрут, але більшого розміру і м'якоть у вигляді часточок набагато солодший і більш щільна. Сильно кислим не буває, якщо незріле, то просто несмачне і жорстке. Тайці їде його з сіллю, але мені більше подобається просто так, без нічого.

Джекфрут, Jackfruit (Ka-noon), сезон круглий рік – зелений фрукт просто величезних розмірів. Усередині складається з сотень невеликих липких сегментів жовтого кольору з дивним солодким смаком. Несочний. Сегменти відокремлюються один від одного з цілого фрукта продавцем і продаються в пакетиках вже готовими до вживання. Цілий фрукт купувати не рекомендую, все одно не з'їсте навіть половини.

Гуава, Guava (fa-rang), сезон круглий рік – цей зелений фрукт розміром з середнє яблуко називається так само, як тайці звуть всіх людей не Азіатської зовнішності. Жорсткий, як незріле яблуко, він має трохи терпкий смак. Використовується, в основному, для виготовлення соків і салатів. Можна так само є з сіллю і цукром.

Рожеве яблуко, Rose apple, (chom-poo), сезон з березня по травень. Цей невеликий зелений або рожевий фрукт за формою нагадує дзвін. Має досить прісний солодкуватий смак. Чистити його не потрібно, можна їсти, як яблуко.

Карамбола, Carambola (ma-fuang), сезон з жовтня по грудень – жовті чи зелені плоди за розмірами і за формою солодкого перцю в профіль, але, якщо подивитися зверху чи знизу, то мають форму зірки. Через це мають другу назву – Star fruit або зоряний фрукт. Зрілі плоди дуже соковиті, мають приємний квітковий смак, не дуже солодкі. Незрілі плоди дуже кислі. Чистити не потрібно, просто нарізаються шматочками.

Dragon fruit, Pitaya (geow mangon) – яскраво-рожевий фрукт розміром з дуже велике яблуко, але трохи витягнутої форми. Якщо очистити тонку шкіру (злегка надрізати ножем шкіру і чистити, як апельсин), то всередині виявиться щільна біла, червона або фіолетова м'якоть з безліччю дрібних кісточок, як в ківі, яка заповнює весь обсяг. Мені він не дуже подобається, оскільки м'якоть не має якогось особливого смаку, вона і не кисла, і не солодка.

Так само в Тайланде росте полуниця, виноград (grape, Aa-Ngoon), апельсини, диня і кавуни (water melon, Taeng Mo), яблука ж імпортні, а тому дорогі в порівнянні з місцевими фруктами. Кавуни у всій Азії несмачні порівняно з астраханськими, як і дині.
 

Мій особистий хіт-парад тайських фруктів:

1-е місце: дуріан, манго, мангостин, ананас

2-е місце: рамбутан, лічі, lamai, longon

3-е місце: помело, карамболи, папайя, банани

Дякуємо сайт Свалі.ру за надану статтю http://www.svali.ru/stories/86/0/1/index.htm

  • Digg
  • Del.icio.us
  • StumbleUpon
  • Reddit
  • Twitter
  • RSS