Ви переглядаєте: Головна > Все про Туреччину > Музей каліграфії в Стамбулі – Пам’ятки

Музей каліграфії в Стамбулі – Пам’ятки

Музей каліграфії в Стамбулі – Пам'ятки

Говорячи про арабської каліграфії, неодмінно згадується стамбульський музей, а на розум приходить старовинна турецька прислів'я: «Коран був посланий в Мецці, його читають у Каїрі, а переписують у Стамбулі». Взагалі ж каліграфія для ісламського світу має величезне значення, але перше, що впаде в око, це неймовірна краса шрифту. Арабська в'язь ніби створена з візерунка, з найтонших ниток, що складаються в суцвіття і вузлики.

Одна з версій, що пояснюють таку красу, відштовхується від того, що печатка в ісламському світі, до якого належить і Туреччина, вважалася те саме що богохульства, і Коран листувався тільки від руки. Слова, що описують божественні одкровення, повинні були бути красивим, як і зміст.

Коли ж в тисячу п'ятсот сімнадцятому році, книгодрукування добралася і до Туреччини, тут все залишилося як і раніше.

Доречі вчора найшов крутий інтернет магазин фірмених фонариків http://www.alfablaze.ru/ де пропонують широкий асортимент фанариків різних відомих фірм в часності для полювання по лояльним як на мене цінам! А ми продовжуємо!

Султан Селім Грозний попросту заборонив ввезення в свою імперію друкованих верстатів і тим самим ще на триста років продовжив розвиток тут каліграфії.

У наші дні, звичайно, багато що змінилося, але побачити старі зразки можна в Музеї каліграфії.

Втім, навіть незважаючи на те, що Туреччина
змінила арабський алфавіт на літініцу, досить часто тут можна побачити древні письмена. І часто багато турків по-старому пишуть в'яззю – в листах, блокнотах, замітках.

Сам музей був створений у тисяча дев'ятсот сорок п'ятому році в будівлі колишнього медресе, що розташовувався на території мечеті Бейязіт. Вибір місця був аж ніяк не випадковим: свого часу султан Баязид Другий славився як шанувальник каліграфії і сам був відомим художником-каліграфом.

Серед музейних експонатів – Корани, різні мініатюри, султанські монограми і книжкові палітурки, державні укази та листи турецьких вельмож, друку і самі інструменти для написання – кисті, пір'я, різні бульбашки з фарбою і багато-багато іншого.

Копії всіх цих творів мистецтва завжди можна придбати в тутешній сувенірній крамниці чи на ринку Сахафларе.

Заміточка:

Подібно арабської в'язі в Туреччині, в усьому світі переживає свій занепад мистецтво писати красиві листи. Максимум, чого можна очікувати, це ділове лист англійською мовою з перекладом, виконаним любителем старовини. Читати його буде набагато цікавіше.

  • Digg
  • Del.icio.us
  • StumbleUpon
  • Reddit
  • Twitter
  • RSS